Biografi

/Biografi
Biografi 2017-02-11T15:19:43+00:00

Kim Bodnia

Født 1965
Uddannelse: Statens teaterskole 1991

Film

Titel Rolle År Instruktør
Light Thereafter Arnaud 2017 Konstantin Bojanov
Krigarnas ö Martin 2016 Emil Jonsvik
Serena Abe Hermann 2014 Susanne Bier
Skumringslandet Bergtor 2014 Paul Magnus Lundø
Rosewater Rosewater 2014 John Stewart
O vara foarte instabila Alex 2013 Anca Damian
The Stranger Within Masked Kidnapper 2013 Adam Neutzsky-Wulff
Skytten Rasmus Holm Jensen 2013 Annette K. Olesen
Alle for to William Lynge 2013 Rasmus Heide
Rendez-vous à Kiruna John – le biker 2012 Anna Novion
Den skaldede frisør Leif 2012 Susanne Bier
Delhi Belly Vladimir Dragunsky 2011 Abhinay Deo, Akshat Verma
Tomme tønner 2 – Det brune gullet Dansken 2011 Sebastian Dalén
Sandheden om mænd Johnny 2010 Nikolaj Arcel
Hævnen Lars 2010 Susanne Bier
Min bedste fjende Dansklærer 2010 Oliver Ussing
Sebastians Verden Kåre 2010 Knut Møller-Lien
Tomme tønner Dansken – The Dane 2010 Leon Bashir, Sebastian Dalén
Julefrokosten Buller 2009 Rasmus Heide
Vølvens forbandelse Harald 2009 Mogens H. Christiansen
Frygtelig lykkelig Jørgen 2008 Henrik Ruben Genz
Kandidaten Kiehlert 2008 Kasper Barfoed
Ekko Simon 2007 Anders Morgenthaler
Mick Øgendahl’s Undskyld! Michael 2006 Adam Neutzsky-Wulff
The Journals of Knud Rasmussen Freuchen 2006 Zacharias Kunuk
Wicked Elkiar 2006 Michael Knighton
Den jødiske legetøjsgrossist Philip 2005 Jakob Grønlykke
Monstertorsdag Skip 2004 Arild Østin Ommundsen
Inkasso Claus 2004 Lasse Spang Olsen
Den gode strømer Jens 2004 Lasse Spang Olsen
Himmelfall Johannes 2002 Gunnar Vikene
Gamle mænd i nye biler Harald 2002 Lasse Spang Olsen
Jolly Roger Jolly Roger 2001 Lasse Spang Olsen
Øyenstikker Eddie 2001 Marius Holst
I Kina spiser de hunde Harald 1999 Lasse Spang Olsen
Bleeder Leo 1999 Nikolaj Winding Refn
Den sidste viking Sigbard 1997 Jesper W. Nielsen
Pusher Frank 1996 Nikolaj Winding Refn
Nattevagten Jens 1994 Ole Bornedal


TV

Titel Rolle År Instruktør
Broen Martin Rohde 2011-2013
Der kommisar und das meer Ingmar Holmgren 2012
Den som dræber Jakov 2011
Kommissarie Winter Benny 2010
Hvor fanden er Herning? Jens, politibetjent 2009
Forbrydelsen Bülow 2007 Kristoffer Nyholm
Snapphanar Mogens Krepp 2006 Måns Mårlind & Björn Stein
Eva Anders 1994 Vibeke Gad
Bulldozer Samson 1993


Kortfilm

Titel Rolle År Instruktør
Nemesis Betjent Dahl 2010
Bo jo cie kochom Joakim 2007
Brakkvann Jonas 2007 David Raiss-Andersen
Out Mand 2006
En sånn mann Kim 2005
Pagten Jonas 2003 Heidi Maria Faisst


Teater

Titel Role Year Instruktør/Teater
Cruise John 2008 Teater Grob
Becket Kong Henrik II 2002 Per Frohn Nielsen/Gladsaxe Teater
American Psycho Patrick Bateman 1994 Per Frohn Nielsen/Dr. Dante
Elektronisk Komedie Axel Brunschnee 1993 Nikolaj Cederholm/Dr. Dante
Åbne Hænder Orfeus 1993 Nikolaj Cederholm/Dr. Dante
Jagten Johan 1992 Nikolaj Cederholm/Dr. Dante
Himlen under København 1992 Tommy Kenter/Cafe Liva
Karate Billi Billi Kofte 1992 Carsten Bang/Kanonhallen
Kabale & Kærlighed Præsidenten 1991 Emil Hansen/Jomfru Ane teateret


Priser

2009 “Bodil” for bedste bi-rolle i “Frygtelig lykkelig”
2002 “Årets skuespiller” i “Pusher”
1995 Pris for bedste mandlige skuespiller i “Nattevagten” på Festival du Cinema Nordique i Rouen, Frankrig
1995 “Krummeprisen” for Bedste rolle i “Nattevagten”
1995 “Robert” for Bedste bi-rolle i “Nattevagten”


Nomineringer

2008 “Bodil” for Bedste hovedrolle i “Ekko”
2008 “Robert” for Bedste hovedrolle i “Ekko”
2003 “Robert” for Bedste hovedrolle i “Gamle mænd i nye biler”
2002 Amanda prisen for Bedste skuesepiller i “Øyenstikker”
1997 “Bodil” for Bedste hovedrolle i “Pusher”
1995 “Bodil” for Bedste bi-rolle i “Nattevagten”